Czym jest strona www?

Każdego dnia przeglądamy sieć szukając produktów albo rozrywki i odwiedzamy wiele stron internetowych. Są one tak powszechne w naszym życiu, że czasami nie zastanawiamy się nawet jak są zbudowane ani jak działają, tymczasem jest to dość interesujące zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się z bliska.

Zacznijmy od tego, że strona www musi przede wszystkim w jakiś sposób znaleźć się w internecie. Identyfikuje ją adres, nazywany bardziej fachowo domeną. Adres taki może składać się z paru członów, które noszą nazwę subdomen. Informacje o wszystkich domenach zawarte są w centralnym rejestrze nazywanym serwerem DNS. Gdy próbujemy wyświetlić stronę nasza przeglądarka kontaktuje się z takim serwerem i określa jak dostać się do tej strony. Serwis www musi być ponadto umieszczony na serwerze www, a ściśle wszystkie jego pliki, aby możliwe było ich wyświetlenie. Serwery na stałe podłączone są do sieci by można było korzystać z umieszczonych na nich stron bez przerw.

Strony internetowe napisane są przy użyciu języka nazywanego HTML, który definiuje ich strukturę. Dodatkowo wykorzystuje się język CSS, który odpowiada za sposób przedstawienia strony (wygląd). Przy zastosowaniu tych dwóch języków można już stworzyć funkcjonalną stronę, która jednak jest dość statyczna. Dynamiki nadaje jej język JavaScript (nie mająca nic wspólnego z językiem Java), który został opracowany specjalnie do zastosowań internetowych. Idąc dalej można wykorzystać interpretowane przez serwer języki programowania do spełnienia bardziej wyrafinowanych funkcji, jakie może realizować strona www. Takich języków jest dziś dość sporo, najpopularniejszym w dalszym ciągu jest jednak język PHP.

Strona www jest bardzo funkcjonalnym narzędziem, pozwala bowiem na dużą dozę elastyczności, poprawienie treści na niej zajmie kilka minut. Taki poziom elastyczności nie jest możliwy w przypadku tradycyjnych publikacji drukowanych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii internet i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *