Czym są katalogi w Internecie?

Katalogowanie to przebieg indeksowania określonych informacji by dało się w czytelniejszej formie do nich trafić. Z życia powszedniego znamy niemało gatunków skorowidzów jak chociaż indeksy biblioteczne układane po to by bezproblemowo dotrzeć do książki, jaką człowiek potrzebowałby pożyczyć. Drugim wzorem wykazu bywa księga numerów telefonicznych, która obejmuje skorowidz numerów abonentów. W przypadku Sieci sprawa nawet bardziej się miesza bowiem stron internetowych jest setki milionów, zaś rozpryśnięte są po okrągłym globie.

Jeszcze paręnaście lat do tyłu technika wyszukiwarek sieciowych zaledwie kiełkowała. Użytkowników Internetu istniało znacznie mniej niż dziś a przeto mniej było również serwisów www. Mozolnie było jednakże zawędrować do podobnej witryny nie wiedząc jaki jest jej adres, a we wstępnej fazie skoro dopiero co Internet wchodził w nasze życie sporo adresów serwisów było całkiem niemożliwych do spisania, a co dopiero do zapamiętania. Powstawały więc katalogi wsparte albo o twórczość manualną bądź o nierozwinięte ciągle serwerowe języki programowania. Sporo z olbrzymich oraz uniwersalnie uznanych obecnie przedsiębiorstw internetowych startowało akurat jako tego typu katalogi serwisów internetowych.

Nawet gdy zaistniały już ustawicznie rozwijane wyszukiwarki sława spisów wcale nie zanikła tylko nieznacznie przeobraził się ich profil. Zaistniało wiele baz firm i spisów stron prywatnych. Przez długi czas katalogowanie stron było którąś z fundamentalnych prac zespolonych z pozycjonowaniem stron gdyż symbolicznym wkładem pracy można było pozyskać wiele odnośników do pozycjonowanego serwisu www. Ilość rejestrów witryn poszła w wiele tysięcy. Wraz z reformami w Google technika tego rodzaju utraciła na przesłaniu, jakkolwiek wciąż wynaleźć da się w rodzimej sieci setki wykazów serwisów internetowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii internet. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *