Strony mobilne – funkcjonalna nowoczesność

Teraźniejszą modą, lub pewnie należałoby powiedzieć właściwie nieodzownością, jest tworzenie responsywnych stron www. Powiedzenie takie jest względnie nowe i nie każdy mógł dotąd o nim usłyszeć, niemniej z pewnością nierzadko zetknął się z serwisem zbudowanym w podparciu o ową metodologię. Na pewno zanotowaliście nieraz, że pewne strony internetowe wyglądają różnie w zależności od urządzenia na jakim je odwiedzacie. Na pececie wyglądają niczym normalne, tradycyjne strony internetowe, chociaż na smartfonie styl ich wyświetlania jest odrębny. To są akurat strony internetowe zrealizowane w technologii RWD (responsive web design). W oddzieleniu konwencjonalne serwisy www ładują się na telefonie w postaci zminimalizowanej więc trzeba żmudnie powiększać ich kadry żeby cokolwiek umieć przeczytać.

Technika taka wkroczyła w życie razem z pojawieniem się silnych i nowoczesnych telefonów o znacznym, dotykowym ekranie. Wyposażone one są w przeglądarki www oraz dostęp do Internetu. Wypadało coś zrobić aby dać ich posiadaczom efektywny dostęp do treści stron www więc tak narodziła się technika responsywna. Mechanizm działania tej techniki jest relatywnie łatwy oraz opiera się na użyciu kaskadowych arkuszy stylów. W zależności od wielkości monitora przeglądarka przełącza się na przeznaczany rozdzielczości komponent kodu określający jak ma się prezentować serwis internetowy. Nie skutkuje to wymaganiem czynienia wielu przebudów w samym kodzie strony, jak to miało miejsce dawniej, w poprzedzających RWD metodologiach obsługiwania witryn www dla mniejszych narzędzi, gdy konieczne było stworzenie pojedynczych stron dla różnych akcesoriów.

Wespół z rozpowszechnieniem małych urządzeń, których używają użytkownicy serwisów internetowych, zaszedł wymóg zaadaptowania milionów serwisów www do wymagań ich użytkowników. Dzisiaj coraz powszechniej proponowane jest wytworzenie nowszego serwisu internetowego od razu w technologii RWD. Wpierw wiązało się to z poważniejszymi wydatkami, ale współcześnie technologia a także prądy tworzenia witryn internetowych poszły już tak do przodu, że cena budowy strony w technologii RWD zmalała a zatem nie ma się co zastanawiać mając do wyboru utworzenie takiego pokroju strony internetowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii internet i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *